Co všechno musí obsahovat faktura podle platné legislativy?

Faktura je účetním dokladem, který by neměl chybět v žádném účetnictví ani daňové evidenci. To znamená, že se týká nejenom drobných živnostníků, ale také velkých společností. Podoba tohoto dokladu je pochopitelně dána zákonem, respektive její základní body. A právě s nimi vás nyní seznámíme v následujících řádcích. V tomto směru je třeba rozlišovat fakturu u neplátce DPH a fakturu u plátce DPH.

Faktura u neplátce DPH

Účetní doklad zde nevyžaduje tolik náležitostí, jako u plátce DPH. To znamená, že byste měli dodržet alespoň toto. V první řadě je to označení účastníků, to znamená vaše údaje včetně těch zákazníkových. Prezentován je nejenom obchodní název, ale také kontaktní adresa, identifikační číslo, popřípadě DIČ.

Taková faktura musí být pochopitelně označena. Chybět by neměl předmět dané činnosti nebo název prodávaného zboží. Důležitá je také cena. A to nejenom v rámci dílčího rozpisu, ale také dohromady. To znamená, celková cena za vše.

Nakonec je třeba nezapomínat na datum vyhotovení faktury, potažmo na datum splatnosti a přidružené náležitosti související s identifikací platby na bankovním účtu.

Faktura u plátce DPH

Pokud se řadíte do skupiny plátců DPH, potom vám z pohledu povinných údajů na faktuře vzniká mnohem rozsáhlejší povinnost. Vedle uvedení daňového identifikačního čísla je to především den uskutečnitelného zdanitelného plnění, základ daně, sazba daně a velikost daně. Někdy mohou být udávány dokonce i režimy DPH.

Pokud na nic z výše uvedeného nezapomenete, můžete si být jisti, že vámi vystavené faktury jsou v pořádku, a hlavně korespondují s platnou legislativou. A tu jak všichni moc dobře víme, není radno za žádných okolností podceňovat. Vyhnete se tím určitě jakýmkoliv budoucím problémům s kontrolními orgány.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.