S pojmem insolvence se lze v současnosti setkat dnes a denně. Někdo ji zažil na vlastní kůži, jiný o ní jenom slyšel. A pak jsou tu ještě tací, jež s tímto výrazem nepřišli nikdy do kontaktu. Pokud patříte mezi ně, pak vám tento článek osvětlí, co to vlastně insolvence je a jak probíhá.
Pojem insolvence pochází původně z latiny a výklad tohoto slova je celkem zřejmý. Je to platební neschopnost, a to především dlužníka vůči jeho věřitelům. Situace, kdy dlužník není schopen plnit své závazky, ať už je to z libovolného důvodu.
- Nezaplatili mu odběratelé
- Špatně investoval peníze apod.
Co je to insolvenční řízení?
Ze slova insolvence lze velice rychle odvodit jiný důležitý výraz, kterým je insolvenční řízení. Jde o proces, během něhož se řeší právě finanční úpadek daného živnostníka nebo firmy. Tento úkon může nabývat dalších tří podob.
- Konkurz
- Oddlužení
- Reorganizace
Aby vše nebylo tak jednoduché, tak insolvenční řízení se musí řídit insolvenčním zákonem, jež jasně definuje dané procesy, postupy, sankce a podobné věci.
Insolvence neboli úpadek může nastat v okamžiku, kdy dlužník dluží peníze více jak jednomu věřiteli, neuhradil mu alespoň dvě vystavené faktury, a to minimálně v období 30 dnů po jejich splatnosti. Zároveň je zřejmé, že dlužník není schopen své závazky splatit.
Jak probíhá oddlužení?
Pakliže se dostanete do neblahé insolvence, je oddlužení nebo osobní bankrot jednou z nejvyhledávanějších cest vůbec. K tomuto procesu může dojít v okamžiku, kdy budete schopni během následujících pěti let splatit alespoň třicet procent svých závazků vůči věřitelům. Do této částky se zahrnují nejenom vaše budoucí příjmy, ale také majetek, který lze rozprodat.
K oddlužení může zároveň dojít jen po podání té správné žádosti, doložení všeho potřebného a se soudním souhlasem. Zbývajících sedmdesát procent dluhů vám stát odpustí.