Kdy vám přijde vhod elektronický podpis?

electronic signature

Pojem elektronický podpis se v dnešní moderní době objevuje čím dál častěji. A není se čemu divit. Vždyť právě současnosti vévodí nejrůznější technologie a vše se přesouvá z papírové podoby do té digitální. A právě v tomto segmentu má elektrický podpis největší zastoupení.

Co je to elektronický podpis?

A co si vlastně představit pod pojmem elektronický podpis? Ve své podstatě je to elektronická verze klasického papírového podpisu. Tyto podpisy mají stejnou váhu a jsou jasným identifikátorem toho, že jste konkrétní elektronický podpis podepsali právě vy. Elektronický podpis může být vydán nejenom na konkrétní fyzickou osobu, ale také na právnickou osobu. Využíván je tedy napříč všemi sférami.

Kdy lze využít elektronický podpis?

Možností využití elektronického podpisu je samozřejmě více než dost. Vhod vám přijde třeba v rámci emailové komunikace. S pomocí elektronického podpisu můžete zprávy nejenom podepisovat, ale také šifrovat. Elektronicky pak lze nejčastěji podepisovat dokumenty ve formátu PDF. Můžete se to týkat nejrůznějších podání, smluv a jiných typů dokumentů.

Z praxe vyplývá, že elektronický podpis se vám může hodit třeba při podání žádosti o sociální dávky, při podání přehledů o příjmech a výdajích jako osobě samostatně výdělečné činné, ale také při podepisování faktur. Kromě podání daňových přiznání bychom mohli uvést i komunikaci se zdravotními pojišťovnami, podání žádostí o dotace a podobně.

Kdo vydává elektronický podpis?

Elektronický podpis vám jistě může ušetřit celkem dost drahocenného času. Pokud se rozhodnete ho využívat z libovolných výše popisovaných důvodů, je třeba o něj požádat. Vydávat ho mohou tři certifikované autority, mezi které patří První certifikační autorita, a.s., Česká pošta, s.p. a eIdentity a.s. Objevte kouzlo elektronického podpisu a zapomeňte na papírovou cestu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.