Každý daňový poplatník může ušetřit na dani, kterou odvádí státu. Musí pouze vědět, na jaké oblasti se zaměřit a je jedno, zda jde o zaměstnance nebo podnikající osobu. V následujících řádcích vám přineseme několik jednoduchých tipů, jež vám mohou velice efektivně odpovědět na otázku, jak ušetřit na daních.
Paušální výdaje pro podnikatele
V první řadě začneme výhodami pro podnikající subjekty, jež mohou na rozdíl od zaměstnanců, využít poměrně zajímavé paušální výdaje. Díky nim lze platit daň pouze z části výdělku, což může oproti skutečným výdajům, přinést určitou úsporu.
Daňové úlevy pro všechny
Nyní pojďme přistoupit k tématu jak ušetřit na daních z trochu globálnějšího pohledu. Šetřit totiž lze například při splácení hypotéky, kdy si můžete snížit daň o zaplacené úroky. Stejně tak tomu je i u stavebního spoření.
Poměrně oblíbený je také odpočet životní pojistky nebo penzijního připojištění, který v celkovém zúčtování sice neudělá tolik, je ale zajímavý.
Narazit však lze i na spoustu méně obvyklejších oblastí, které jsou výhodné z pohledu, jak ušetřit na daních. Je to kupříkladu darování krve nebo dary, jež přispíváte charitě a podobným organizacím. Zajímavého odpočtu základu daně lze využít i při studiu, kde je tato částka násobena především pro zdravotně postižené občany.
Uplatněte slevy na dani
Proč platit více, když to není třeba, respektive když stát předkládá zákonnou možnost, jak ušetřit na daních. Týká se to i takových drobností, jako je odpočet členských příspěvků odborové organizaci, poskytnutí zdravotnické služby pro školy, apod.
V momentě, kdy sečtete výše uvedené možnosti odpočtu DPH, dopracujete se k poměrně zajímavé finanční sumě, která je roční úsporou na daních. Neopomínejte do svého daňového přiznání uvádět všechny výše zmiňované údaje, které slouží ke snížení daní.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: David Castillo Dominici).