Češi dluží stále více. O kolik dluh stoupl během loňského roku?

Člověk by řekl, že když začnou v České republice zaměstnavatelé přidávat na platech, začnou si lidé více spořit. Jenže opak je pravdou. Zvýšení platu způsobilo jen to, že lidem se zvětšily jejich potřeby, které chtějí co nejdříve uspokojit. Šetření tedy i v tomto případě musí jít stranou. Bohužel se stává, že lidé chtějí uspokojit naprosto všechny své potřeby, a to co nejrychleji to jde. Často nečekají ani do výplaty a raději si půjčí. Nemůžeme se tedy divit tomu, že dluh Čechů během loňského roku rapidně vzrostl. Dluh se zvýšil ne o tisíce ani o miliony, ale rovnou o miliardy korun.

Češi skutečně dlužní obrovskou sumu peněz. Bohužel se ukázalo, že si lidé půjčují, ale na druhou stranu už nevracejí. Banky jsou nuceny zpřísnit podmínky související s půjčkami a najednou už není lehké půjčku dostat. Jenže když nepůjčí v bance, půjčí v nebankovní instituci, tudíž dluh Čechů zase vzroste. Otázkou však je, o kolik dluh vzrostl například během loňského roku.

Dlužíme přes dva biliony korun

Dluh Čechů vzrostl během loňského roku ne o tisíce ani o sta tisíce, dokonce ani o miliony. Vzrostl rovnou o miliardy, a to konkrétně o 178 miliard korun. Dluh Čechů se tak dostal na sumu 2,1 bilionu korun.

Pokud bychom měli růst dluhu meziročně srovnat, jedná se o zvýšení o obrovských devět procent. Dlouhodobé úvěry máme sjednané ve výši 1,7 bilionu korun, krátkodobé ve výši 440 miliard korun.

Půjčujeme si stále víc a víc

Doba, v níž si lidé půjčovali jenom tolik skutečně potřebují, je dávno pryč – bohužel. Nyní žijeme v době, kdy si lidé půjčují stále víc a víc. Nejvíce si půjčujeme na bydlení, ale taky si půjčujeme na automobil, nábytek, na jiný úvěr nebo na drahou elektroniku. Na co si však odmítáme půjčovat, tak jsou dovolené nebo svatby či naopak méně šťastné události, jimiž jsou pohřby.

zdroj obrázku: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.