Likvidace s.r.o. – kdo rozhoduje o jmenování likvidátora?

ak horak about.cb[]

Jmenování likvidátora je klíčovým krokem v procesu likvidace společnosti s ručením omezeným (s.r.o.). Rozhodnutí o tom, kdo bude likvidátorem, se však liší v závislosti na tom, zda jde o dobrovolnou nebo nedobrovolnou likvidaci.

Jmenování likvidátora v případě nedobrovolné likvidace

Obchodní právo určuje, že v případě tzv. nedobrovolné likvidace, kdy společnost vstupuje do likvidace rozhodnutím soudu, je likvidátor jmenován rejstříkovým soudem. Tímto soudem je krajský soud určený podle sídla společnosti. Soud může jmenovat likvidátorem jak fyzickou osobu, tak i právnickou osobu, která splňuje zákonné podmínky.

Jmenování likvidátora v případě dobrovolné likvidace

Jedná-li se naopak o dobrovolnou likvidaci, tedy situaci, kdy o zrušení s.r.o. a jejím vstupu do likvidace rozhodla sama společnost (buď dohodou všech společníků, nebo rozhodnutím valné hromady), o jmenování likvidátora rozhoduje sama tato společnost. Pokud však společenská smlouva nesvěřuje volbu likvidátora do rukou valné hromady, může vzniknout spor, zda je nutná dohoda všech společníků, nebo zda o jmenování rozhodne statutární orgán.

Stanovení odměny likvidátora

V případě dobrovolné likvidace si společnost sama stanovuje výši odměny likvidátora, obvykle prostřednictvím rozhodnutí valné hromady nebo dohody společníků. U nedobrovolné likvidace se naopak výše odměny likvidátora řídí zákonnými předpisy a obvykle ji určuje rejstříkový soud s ohledem na rozsah činností a náročnost likvidace.

Nejste na to sami

Likvidace s.r.o. není úplně snadná a zabere často i několik měsíců. Pokud zvažujete likvidaci své společnosti a nejste si jistí postupem, obraťte se na odborného advokáta, který vám pomůže s celým procesem a zajistí, aby vše proběhlo hladce a v souladu se zákonem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.