Když vás propustí z práce…

Může se to stát každému z nás. Jednoho dne držíte v ruce nepříjemný dopis s nadpisem Výpověď. Po překonání šoku, nastane nemilé zjištění. Pracovní úřad vám nepomůže a zbytek je na vás. Ano, na chvíli vystačíte s podporou, odstupným, případně úsporami, ale co dál?

Co takhle začít podnikat?

Samozřejmě, že hned po tomto rozhodnutí následuje otázka – V čem ? Nápady na podnikání nepadají z nebe, ale existují možnosti, které vám tento začátek usnadní.

Využijte své vzdělání a zkušenosti

Každý nemáme bohužel stejnou příležitost. Pokud vám však vzdělání nebo praxe umožňuje specializaci v oblasti, která má uplatnění, proč nevyužít své znalosti pro začátek podnikání? V tomto případě platí dvojnásobně, že řemeslo má zlaté dno.

začátek podnikáníRekvalifikace na pracovním úřadě

Každý pracovní úřad nabízí možnosti rekvalifikace v různých oborech. Zajímá vás účetnictví, vaření, zahradničení, kosmetika, pomáháte s péčí o seniora ? Možná právě tak by se mohl rozjet právě váš nový začátek podnikání. Využijte možnosti a získejte potřebné informace díky rekvalifikačním kurzům pro budoucí uplatnění. V případě, že přijdete na pracovní úřad s konkrétním nápadem na podnikání, může vám nabídnout nejenom vzdělávací aktivity, ale i finanční pomoc 40 – 80 000 Kč. Vy se budete muset ovšem zavázat, že svou novou živnost budete provozovat po určitou dobu, obvykle se jedná o 1-2 roky.

Máte pouze všeobecné vzdělání bez specializace?

Jistě i vás něco zajímá, nebo máte koníčka, který by vám umožnil alespoň částečný přivýdělek. Váš nápad na podnikání a založení živnostenského listu vám umožní vydělávat. Některé z oborů lze vykonávat pouze na základě živnostenského listu, bez jakýchkoliv podmínek, jinde je začátek podnikání spojen s patřičným vzděláním, nebo potřebou garanta. Všechny informace se samozřejmě dozvíte na živnostenském úřadě.

Nemáte nápad na podnikání, ani peníze?

Zkuste vycházet z oblasti, která vám je blízká. Pokud nemáte peníze nazbyt a chybí vám zkušenosti, nebude nejvhodnější zakládat prodejnu s vysokým nájmem a investovat do nákupu zboží. Ale co třeba internetový obchod? Pro začátek stačí spolupracovat s konkrétními společnostmi, které zajistí i odeslání zboží zákazníkům. Spoustu rad a informací naleznete na internetových stránkách.

Samozřejmě je možné využít svou zručnost například v pečení, ručních pracích, výrobě doplňků pro byt a tyto výrobky nabídnout některému z množství butiků, či prodávat přes internet. Pokud vás zajímá komunikace s lidmi, zauvažujte o spolupráci s některou z makléřských společností, kde vás rádi zaučí pro svou práci. Další možnost uplatnění je ve službách. Práce hodinového manžela, nebo manželky (proč nenabídnout klientům úklid, pečení, vaření, žehlení …), péče o nemocné a stárnoucí, hlídání dětí, nebo i zahradnické služby. Kolik lidí v dnešní době nemá čas posekat trávu, nebo vyčistit okrasné jezírko.

Objevit ten pravý nápad na podnikání není jednoduché, ale určitě leží na dosah a čeká právě na vás.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: photostock).

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.