Do kdy dostanu peníze při zrušení stavebního spoření?

Stavební spoření je poměrně využívaným produktem, který slouží nejenom k financování budoucího obydlí, ale také jako způsob zhodnocování peněžních prostředků. Spoustu uživatelů stavebního spoření však bude zajímat to, kdy dostanou své peníze? V tomto směru je třeba rozlišovat dvě základní situace, jež si popíšeme trochu podrobněji.

  • Ukončení stavebního spoření ve vázací době
  • Zrušení stavebního spoření před uplynutím vázací doby

Ukončení stavebního spoření ve vázací době

Pakliže si o peníze řeknete po skončení platnosti smlouvy stavebního spoření, máte na ně nárok bez jakéhokoliv sankčního poplatku se všemi připsanými bonusy. Za tento krok nic neplatíte, musíte však počítat s výpovědní dobou, kterou mají všichni poskytovatelé tohoto produktu stejnou.

A to je výpověď v délce trvání tří měsíců. Začátek výpovědní lhůty začíná navíc platit až od prvního dne následujícího měsíce, v němž jste podali žádost i vyplacení zůstatkové částky, ať už jde o část nebo celou sumu.

Zrušení stavebního spoření před uplynutím vázací doby

Zcela jiná situace nastává v okamžiku, kdy se rozhodnete získat peníze ještě dříve, než skončí platnost smlouvy na stavební spoření. V takovém případě si uvědomte jednu zásadní věc. Při tomto modelu zrušení přijdete o připsanou státní podporu. Ba co více, u některých společností budete platit i sankční poplatek za výpověď. Ten se obvykle pohybuje ve výši 0,5 % až 0,9 % z cílové částky.

Podle toho, u jakého poskytovatele využíváte stavební spoření počítejte s výplatou v rozmezí od tří do dvaceti pracovních dnů. Rychlost výplaty může být spojena i s podmínkou, že buď zaplatíte výše uvedený poplatek nebo si na účtu stavebního spoření necháte nějakou minimální částku, popřípadě uzavřete smlouvu novou.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)