Vyčerpali jste příspěvek? Můžete být stále na rodičovské dovolené?

pregnancy

Mateřství je bezpochyby překrásnou věcí, o tom není žádných pochyb. Pokud jste čerstvou maminkou a narodilo se vám dítě, pak jistě víte, že vás čeká mateřská, potažmo rodičovská dovolená, na níž máte ze zákona nárok. Během ní je povinností zaměstnavatele držet vám míst, a to do tří let věku dítěte. Během této doby budete od státu čerpat rodičovský příspěvek. Co ale nastane v situaci, když příspěvek vyčerpáte brzy? Máte pak ještě nárok na dovolenou?

Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním?

Ještě, než se pustíme do hlavního tématu tohoto článku, zmíníme se o dvou přidružených důležitých věcech. Jednou z nich je platba zdravotního pojištění během mateřské a rodičovské dovolené. V tomto směru vás můžeme ujistit, že zdravotní pojištění za vás bude hradit stát. Co se týče sociálního pojištění, to za vás nikdo hradit nebudete. A to zaměstnavatel ani stát. V tomto případě však povinnost nemáte, a to až do čtyř let věku dítěte. V tomto směru si můžete být jisti, že tato doba se vám bude počítat do náhradní doby pojištění.

Jak je to s prodloužením rodičovské dovolené?

Je naprosto běžné, že rodiče vyčerpají rodičovský příspěvek dříve. Pak ovšem přichází na přetřes ona hlavní otázka týkající se možnosti prodloužení rodičovské dovolené.  Když tento příspěvek vyčerpáte ještě před koncem rodičovské dovolené, máte nárok na její prodloužení. A to platí do již zmiňované doby tří let věku dítěte. V této lhůtě máte zároveň nárok na to, aby vám zaměstnavatele podržel místo v práci.

Pokud byste se rozhodli být na rodičovské dovolené ještě déle, než je lhůta tří let, nastává pochopitelně trochu odlišná situace. V takovém případě už se musíte domluvit se svým zaměstnavatelem, jak se k takové žádosti postaví. Požádat můžete například o neplacené volno. Proto se vždy dopředu informujte, na co máte a nemáte nárok a sdělte své plány s předstihem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.