Během podnikání nepodceňujte zdanění svých příjmů

Document, Money

Podnikání je jedním ze způsobů výdělku. Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kdo chtějí být zaměstnáni, nesnášíte autority a chcete být z pohledu vydělávání peněz volní, jako ptáci, je práce na živnost ideální volbou právě pro vás. V takovém případě se však nemůžete spoléhat na žádné finanční oddělení, jako v práci. Vše si musíte pohlídat sami, a to především z pohledu daní. Ty samozřejmě můžete svěřit externímu účetnímu, na druhou stranu je dobré vědět, jaké možnost zdanění se vám vlastně nabízí.

Paušální výdaje jsou založeny na jednoduchosti

Paušální výdaje jsou jednou z možností, jak z příjmu vypočítat částku ke zdanění. Existují hned čtyři kategorie paušálních výdajů, které se od sebe liší procentuálním zastoupením. Konkrétně jde o procento výdajů. Ty jsou 30 %, 40 %, 60 % a 80 %. Do konkrétní kategorie mohou spadat živnostníci věnující se dané činnosti. Například autorské honoráře souvisí se 40 %, zemědělci využívají 80 % výdaje.

S každou kategorií se pojí ještě maximální výše uplatnitelných výdajů za rok. Hranice, po kterou lze danit příjmy tímto způsobem. Tato hodnota začíná na 600 000 Kč a končí na 1 600 000 Kč. Může však docházet k její změně. Pokud uplatňujete výdajové paušály, s největší pravděpodobností požíváte daňovou evidenci.

Paušální daň a účetnictví

Paušální daň je alternativou paušálních výdajů. Pojí se s ní především absence jakékoliv evidence a papírování. Hranice ročních příjmů je stanovena hodnotou 2 000 000 Kč. Na druhou stranu nemáte možnost čerpat slevy na dani.

Zaznít by měla také zmínka o účetnictví. Tomu se vyhnete jako malí živnostníci. Pakliže však příjem z vašeho businessu překoná hranici 25 000 000 Kč, vedení účetnictví se jednoduše nevyhnete. Povinnost vám vzniká také v okamžiku, kdy jste zapsáni v obchodním rejstříku. Je tedy na vás, co zvolíte, v žádném případě však zdanění nepodceňujte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.