Internetové obchody nám nabízí skutečně bohaté možnosti nakupování. Omezovat se navíc nemusíte jen hranicemi České republiky. Internet je celosvětovou záležitostí, takže není problém si objednat zboží z opačné části světa. S nákupy v zahraničí se však mohou pojit i jisté nevýhody v podobě povinností a pastí na zákazníka. Zjistěte, jaké to jsou.
Pozor na nekalé praktiky
Rozhodnete-li se pro nákup sortimentu v zahraničním e-shopu, pak si o něm něco dopředu přečtěte. Jednou z velkých výhod internetu je to, že máte možnosti najít řadu recenzí a diskuzí. Internetový obchod si tedy nejprve prověřte a teprve poté objednávejte.
Pokud byste to neudělali, můžete přijít o peníze. Při nákupu v zahraničí totiž obvykle sdělujete nejenom své osobní údaje, ale především ty platební. Typickým příkladem je platba skrze platební kartu.
Další vícenáklady při nákupu v zahraničí
I když se vyhnete podvodným e-shopům v zahraničí, stále byste měli vědět o jistých věcech pojících se s nákupem. V cizí zemi budete samozřejmě platit cizí měnou. Zjistěte si tedy dopředu, jaký směnný kurz bude aplikovat vaše banka při platbě, popřípadě zda nejsou účtovány nějaké poplatky navíc. Kdyžtak můžete zvolit alternativní způsob placení.
Jestliže nakupuje mimo území Evropské unie, pak se připravte na úhradu DPH. To se vztahuje na všechny zásilky s hodnotou nad 22 EUR. Výše DPH je 21 %. Kromě jiného na vás může číhat také clo. U vybraného sortimentu se platí vždy. Určitě se mu nevyhnete u všech zásilek překračujících hodnotu 150 EUR. Pokud byste nakupovali ve státech Evropské unie, takovým poplatkům se jednoduše vyhnete.
Jak můžete vidět, nakupování libovolného zboží v zahraničí není ničím obtížným. Pakliže takový obchod má být zrealizován bez větší újmy a vícenákladů, stačí si jen zjistit pár věcí dopředu a máte po starostech.