Pusťte se do podnikání krok za krokem

Business

Už vás nebaví pracovat pro někoho a chcete se osamostatnit. Nesnesete nad sebou vedoucího a rádi byste rozjeli svůj vlastní business? Potom není nic snazšího než se do toho pustit. Prostřednictvím tohoto článku vám prozradíme, co vás bude v nejbližší době čekat. A to především z pohledu založení živnosti. Vše ostatní pak už musíte zvládnout sami.

Vyberte si správnou živnost

Na počátku všeho budete muset zvolit životnost, které se vlastně budete věnovat. Jednodušší cestou se stává životnost ohlašovací ve třech podobách. Jsou to živnosti řemeslné, živnosti volné a živnosti vázané. Mnohem složitější jsou pak životnosti koncesionářské, respektive jejich získání.

Zároveň si musíte rozmyslet, zda se pro vás podnikání stane hlavní činností nebo nikoliv. Nabízí se totiž ještě jedna možnost, a to je podnikání jako vedlejší činnosti. Při této variantě zůstanete stále zaměstnání v hlavním pracovním poměru a budete si na sebe přivydělávat bokem.

Registrace a podnikatelský plán

Pokud jde o papírování a založení živnosti, dnes už nejde o nic složitého. Zavítáte na nejbližší živnostenský úřad, tam vyplníte Jednotný registrační formulář a díky němu jsou o této skutečnosti obeznámeny všechny ostatní orgány. Typickým příkladem je zdravotní pojišťovna, Česká správa sociálního zabezpečení známá pod zkratkou ČSSZ a finanční úřad.

Než se pustíte do podnikání na plný úvazek, měli byste mít promyšlený také plán náležitého výdělku. Říká se tomu podnikatelský plán nebo chcete-li business plán. V něm si podrobně rozepíšete, čemu se budete věnovat, jaké budou výdaje a očekávané příjmy. Tento krok by měl udělat každý začínající podnikatel. Nikdo pravděpodobně nechte po měsíci zjistit, že si na živnost jednoduše nedokáže vydělat na živobytí. Návrat do práce ke stejnému zaměstnavateli by už totiž nemusel být možný. Takže, dvakrát měř a jednou řež.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.