Rodinný rozpočet tvořte se vším pečlivostí

money

Máte problémy ukočírovat svůj rodinný rozpočet? Často vám nevychází peníze nebo si naopak chcete co možná nejdříve ušetřit na konkrétní věc? Potom se pusťte do sestavování rodinného rozpočtu. Pokud nemáte tušení, jak na to, začtěte se do následujících řádků.

Příjmy a výdaje hrají zásadní roli

Zcela nepochybným odrazovým můstkem se stávají příjmy a výdaje. Obě kapitoly svého rozpočtu si dobře evidujte a zapisujte. Do příjmu spadají nejenom pravidelné, ale také nepravidelné výdělky. Mohou to být i peníze za prodeje některých věcí nebo dare od blízkých.

Naopak do výdajů zahrňte vše od ošacení, přes potraviny, až po nezbytné náklady na bydlení, benzín a podobně. Tyto položky si můžete evidovat odlišným způsoby. Někdo zvolí pracnější papírovou podobu evidence, jiný vsadí na excelovou tabulku. Alternativou jsou i mobilní aplikace, které máte naopak stále při sobě.

Držte se osvědčených pravidel

Evidence příjmů a výdajů vám umožní odhalit, v jakýchkoliv oblastech z pohledu financí pokulháváte a kde máte naopak rezervy. Z pohledu utrácení se zaměřte na osvědčená pravidla vyhovující vašim potřebám. Typickým příkladem je pravidlo 50:30:20. V jeho případě platí, že padesát procent dáte na výdaje rodiny, třicet procent na zábavu a zbývajících dvacet procent si budete šetřit. V podobném duchu by šlo jistě pokračovat, protože obdobných modelů existuje více než dost.

S pomocí evidence rodinného rozpočtu se můžete snáze zbavit dluhů a více si našetřit. Zároveň se nebojte takový rozpočet aktualizovat a upravovat podle životních situací. Typickým příkladem je zvýšení platu. Sami po nějaké době uvidíte, zda pro vás bude taková evidence dlouhodobější záležitostí nebo si naopak vytvoříte pravidelné návyky, kterých se budete držet a rodinný rozpočet posléze nemusíte vést. V každém případě jde o praktickou pomůcku pro mnohé z nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.