Vedení účetnictví pro SVJ

Ucetnictvi

Za zkratkou SVJ se skrývá název Společenství vlastníků jednotek. Toto společenství se pak stará o jednotlivé bytové jednotky v rámci celého bytového domu. Jednou z náplní je také vedení účetnictví. Nezbytnost, které se jednoduše nelze vyhnout. A to takové účetnictví vlastně obnáší?

Účetnictví pro společenství vlastníků jednotek

Tato administrativně-správní činnost v sobě zahrnuje například různé úkony spjaté s podvojným účetnictvím. To znamená zpracování prvotních účetních dokladů až po vedení účetních knih. Ty musí být pochopitelně stále udržovány v souladu s aktuálními zákony.

Pod vedení účetnictví pro SVJ spadá také zpracování daňového přiznání a všech nejrůznějších měsíčních předpisů pro zálohy. To se týká primárně nájemného, fondu oprav a podobně. Společenství vlastníků jednotek také musí komunikovat s inkasním střediskem SIPO, a to i v souvislosti s vedením účetnictví. Ve výčtu těchto činností by šlo jistě pokračovat.

  • Kalkulace příspěvků a bytový dům.
  • Příprava sestav nezaplaceného nájemného.
  • Evidence prostředků na účtech.
  • Vyúčtování záloh za služby a mnohé další.

Účetnictví není snadnou záležitostí

Jak můžete správně tušit, vedení účetnictví pro SVJ není zrovna ničím jednoduchým. Je však pravdou, že tyto služby lze využívat vzdáleně a převést je na subjekt, který se v této oblasti pohybuje. Firmy dnes běžně nabízí kompletní vedení účetnictví pro společenství vlastníků nemovitostí, takže s tím žádný z nájemnímu nemusí mít práci navíc. Na externí společnost lze převést v podstatě všechny výše uvedené závazky od A až do Z, včetně vyřizování na příslušných úřadech.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že za vedení účetnictví pro SVJ musí nájemními platit určitý poplatek. Mnohdy je možné vybrat si v nabídkách takových firem jenom některé činnosti nebo profesionální poradenství související s vedením účetnictví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.