Vyplatí se více nákup ojetého vozu než nového?

ojeté vozy

Trh s ojetými vozy v Česku vzkvétá. Přibližně polovinu ojetých vozů prodají sami soukromí majitelé, druhou polovinu pak autorizovaní prodejci, autobazary a leasingové společnosti. Ačkoliv se obecně české ekonomice daří, i přesto nemá spousta domácností finance na nákup nového vozu.  Až tři čtvrtiny nových vozů proto putují do firem a pouze jednu čtvrtinu kupují soukromé osoby.

V následujících bodech shrneme výhody a nevýhody nákupu ojetého vozu oproti nákupu vozu nového.

  1. Nižší pořizovací cena a vyvarování se ztráty hodnoty

Ojetý vůz koupíte za výrazně nižší částku. Již po jednom roce v provozu může cena vozu klesnout až o čtvrtinu. Za další tři až čtyři roky částka klesá velmi rapidně. V tomto případě se tedy vyplatí počkat si na rok ojetý vůz, který ještě stále bude v záruce, cena oproti té původní bude výrazně nižší a najeto bude mít pár tisíc kilometrů. Této nabídce odpovídají tzv. roční vozy.

Pokud svá auta rádi střídáte po pár měsících, jsou pro vás výhodnější nákupy ojetých vozů – na trhu žádaná a dobře udržovaná ojetina nemusí ztratit na své hodnotě vůbec.

TIP: Kde koupit kvalitní ojetý vůz? Doporučujeme si vybrat z široké nabídky ojetých vozů ŠKODA Plus, což jsou prověřená auta s doloženým původem vozu a servisní historií prodávána autorizovanými prodejci.

  1. Žádné zbytečné vymoženosti

V posledních letech výrobci přidávají do aut různé drobné detaily, jako je například falešný zvuk motoru, nebo tlačítko start-stop, neboli systém zhášení motoru na křižovatkách. Ne každý tyto „vymoženosti“, které často způsobují jen potíže a často se rozbíjí, ve svém autě vyžaduje. Starší auta tyto novinky nemají, protože tenkrát jednoduše nebyly populární. Není tedy těžké na trhu ojetin najít auto, které má vámi požadované parametry, například Bluetooth nebo navigaci, ale neobsahuje start-stop.

  1. Prověřeno léty

Pokud vybíráte z nabídky starších vozů, pak snadno zjistíte, co od vozu můžete očekávat. Díky stovkám testů a uživatelských recenzí, kterým každé auto během let svého působení na trhu prochází, si o něm můžete zjistit kompletní informace. A to nejen o tom, jak vůz fungoval v době nákupu, ale také mnoho let poté – s čím měli řidiči problémy, jaké díly bylo třeba měnit nebo která součástka se rychle opotřebovává. Při nákupu prověřeného ojetého vozu tak přesně víte, jaká budoucnost vás pravděpodobně čeká, a můžete se lépe připravit.

  1. Větší výběr

Nabídka ojetých vozů disponuje větším výběrem. Je to například tím, že vzniká čím dál tím víc regulací a pravidel o tom, co auta musí a nesmí obsahovat, tudíž se nově vyrobená auta postupně stávají navzájem více a více podobnými. Nabídka ojetých vozů s různým stářím a různými vlastnostmi je tak mnohem širší než nabídka nových vozů.

ojete vozy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.