Jaké zákonné podmínky jsou u e-shopů při vracení zboží?

eshop

Nakupování přes internet neboli nakupování prostřednictvím e-shopů je dnes již samozřejmou součástí našeho každodenního života. Někteří lidé se při nakupování zboží přes internet, a zejména při nakupování přes internet z ciziny, obávají, že v případě jakýchkoli problémů bude složité domáhat se svých práv souvisejícími s vrácením zboží a peněz. Není ale nutné se ničeho obávat, neboť podle zákona mají zákazníci právo zboží zakoupené v e-shopu do čtrnácti dnů vrátit, a to dokonce bez udání důvodu.

Do dvou týdnů je možné od smlouvy odstoupit bez udání důvodu

Toto právo zákazníkům e-shopu dává občanský zákoník, podle kterého je možné do dvou týdnů od zakoupení zboží přes e-shop odstoupit bez udání důvodu od smlouvy, tedy zboží vrátit. Prodávající e-shop takovémuto zákazníkovi musí ze zákona vrátit peníze, a to včetně poštovného. Pokud je ale zboží poničené či opotřebované, má obchodník právo si z finanční částky strhnout určitou náhradu škody. Pokud zboží opotřebované ani poničené není, může ho naopak e-shop prodat znovu.

Co čekat poté, co se rozhodnete zboží vrátit?

V případě, že se zákazník rozhodne z nejrůznějších důvodů zboží během prvních čtrnácti dní vrátit, má prodejce povinnost vrátit mu peníze, buď celou částku, nebo částku poníženou o případnou náhradu škody, do třiceti dní. Zákazníkům se vždy před nákupem vyplatí pročíst si obchodní podmínky konkrétního e-shopu, neboť právě v nich musí být právo zákazníka na vrácení zboží uvedeno. Pokud se v obchodních podmínkách o právu vrátit zboží do čtrnácti dnů od zakoupení bez udání důvodu nemluví, je tato lhůta automaticky prodloužena na dobu tří měsíců.

Výjimky, kdy zboží vrátit nelze

Pozor ale na skutečnost, že toto právo vrátit zboží neplatí pro některé speciální výrobky. Jedná se zejména o počítačové programy či video a audio nahrávky, u kterých spotřebitel porušil jejich originální obal. Kromě toho se právo na odstoupení od smlouvy nevztahuje na zboží, které podléhá rychlé zkáze, například potraviny, dále na časopisy a noviny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.