Jak OSVČ chybují při placení zdravotního pojištění?

documents

Na všechny osoby samostatně výdělečně činné se vztahují nejrůznější povinnosti. Mezi ty nejzákladnější patří bezpochyby placení sociálního a zdravotní pojištění. My se v dnešním článku zaměříme právě na druhé jmenované pojištění. Pravidelné platby, jimž se není radno vyhýbat. Mnozí OSVČ nebo chcete-li podnikatelé však při plnění této povinnosti dost často chybují. Jestliže nemáte představu, v čem to může být, prozradíme vám to.

Povinnost zvýšit si minimální zálohy

Zdravotní pojištění je třeba vnímat jako povinnost, a to se týká i minimální výše. Tu by si měl každý podnikatel či živnostník hlídat sám. Každý rok obvykle dochází k jejímu navýšení. Pokud totiž nebudete platit správnou minimální zálohu zdravotního pojištění, vystavujete se navyšování dlužné částky, což může být klidně i 0,05 % denně.

Ostatní chyby týkající se zdravotního pojištění u OSVČ

Minimální záloha vaše problémy nekončí, nýbrž mohou začít. Dalším problémem mnohých osob samostatně výdělečně činných je kupříkladu opožděná úhrada měsíční zálohy. A to ne jedné. I v takovém případě na sebe uvalíte pozornost zdravotní pojišťovny a koledujete si o penále. Dalším nepříjemným problémem se stává odevzdání přehledu a nezměnění příkazu pro platbu zálohy. Častá chyba OSVČ, za kterou se zbytečně platí.

Ve výčtu těchto chyb bychom mohli samozřejmě pokračovat. Dále je to kupříkladu samotné neplacení měsíčních záloh, které se týkající nejenom podnikatelů s hlavní činností, ale s tou vedlejší. Ti na takovou povinnost mohou zapomenout a ve výsledku se nemile diví. Posledním příkladem je spolupracující osoba a její neplacení zdravotního pojištění. I z toho koukají velké nepříjemnosti a problémy. Pokud se tedy chcete takovým scénářům a problémům vyhnout, buďte při správném placení zdravotního pojištění opravdu důslední. Ušetříte tím peníze, a to se vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.