Víte, co je to dohoda o hmotné odpovědnosti?

documents

Dohoda o hmotné odpovědnosti je dokumentem, který po vás může chtít podepsat váš zaměstnavatel. Už samotný název tohoto dokumentu mnohé prozrazuje. Přesto se mu budeme v tomto článku věnovat trochu více, abyste měli vůbec představu o tom, co svému zaměstnavateli podepisujete.

Hmotná odpovědnost

Jak asi správně tušíte, dohoda o hmotné odpovědnost se týká závazku spojeného s financemi, či jinými cennými věcmi v podobě zboží, nástrojů a podobně. Zjednodušeně řečeno se zavazujete k tomu, že když něco z toho ztratíte, poškodíte nebo jakkoliv znehodnotíte, berete všechnu odpovědnost na sebe. Velice často je dohoda o hmotné odpovědnosti podepisována tam, kde lidé nakládají s penězi. Když uděláte manko na kase, musíte ho následně doplatit ze svého.

Jaké jsou typy škod způsobených zaměstnavateli?

U dohody o hmotné odpovědnosti lze následně rozlišovat několik typů škod. Je to například škoda způsobená z nedbalosti, škoda způsobená úmyslně pod vlivem alkoholu nebo omamné látky, škoda způsobená více zaměstnanci najednou a podobně. Obvykle se můžete setkat s tím, že náhrada takové škody může dosahovat výše asi 4,5násobku způsobené škody. Na druhou stranu maximální náhrada škody ve své podstatě není definována, takže si ji zaměstnavatel může vymoci ještě větší sumou.

Pokud chcete pracovat na konkrétní pracovní pozici je pravděpodobné, že podpisu dohody o hmotné odpovědnosti se s největší pravděpodobností třeba vůbec nevyhnete. Na druhou stranu máte možnost si takovou dohodu přečíst, vyjádřit se k ní a popřípadě s ní nesouhlasit. Pak je ale celkem zřejmém, že si budete muset hledat pracovní místo někde jinde.

Nyní, když už víte, co je to dohoda o hmotné odpovědnosti, můžete si dát pozor na ty důležité věci uvedené v ní samotné. A to je především definice o náhradě škody, kterou byste eventuálně měli hradit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.