Víte, co všechno ovlivňuje výši důchodu?

old man

Důchod je obdobím, na které se těší asi spoustu lidí v pokročilém věku. Zasloužený odpočinek, kdy člověk nemusí po celoživotní dřině chodit do práce a můžete si užívat poklidného stáří. V této době mu bude vyplácen důchod od státu. Ten ovšem nemusí být pro každého dostatečně vysoký. Jestliže nemáte povědomí o tom, z čeho se důchod vypočítává, začtěte se do následujících řádků.

Velikost příjmu není tím jediným

Každý z nás má určitě zafixováno, že velikost důchodu se primárně odvíjí od toho, jak vysoký jsme měli celý život příjem. To do určité míry je a není pravda. Je pravdou, že musíte splnit odpracované roky, které se započítávají za celý život. Pokud jde však příjmem, potaz se berou výdělky od roku 1986 do doby, než máte odejít do důchodu. Starší roky jsou pochopitelně přepočítávány speciální koeficientem, protože peníze v této době měly trochu jinou hodnotu než dnes.

Tohle všechno ale ještě stále není předpokladem, že dosáhnete na patřičný důchod. Roli hraje to, zda jste během let přispívali na sociální pojištění. Takže i když jste měli vysoké příjmy a v podstatě neplatili sociální pojištění, na moc velký důchod se těšit nemůžete. Zároveň platí, že u lidí s vysokými příjmy dochází k určitému znehodnocení, aby jejich důchod ve stáří nebyl neúměrně velký. Důchod se skládá ze dvou částí. Je to základní výměra a procentní výměra.

Chcete znát výši svého důchodu?

Pokud si myslíte, že si na základě výše uvedené spočítáte svůj důchod, pak jste hodně na omylu. Pro běžného laika jste o relativně složitý výpočet a v potaz jsou brány i přidružené faktory. Mnohem lepším řešením je využití důchodové kalkulačky na internetu. Takových nástrojů se dnes nachází více než dost. Stačí zadat několik základních informací a během okamžiku budete vědět, kolik peněz jednou v důchodu budete brát. Vyzkoušejte takovou kalkulačku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.