Zapomněli jste uplatit slevu na dani? Poradíme vám, jak postupovat

documents

Daňové úlevy vítá bezpochyby každý z nás. Není se čemu divit. Je to jedna z možností, jak ušetřit peníze, které z příjmů odvádíme státu. Proto je velice nepříjemné, když na nějakou takovou slevu zapomenete a uvědomíte si to zpětně.

V první řadě je třeba říci, že nejde o nic hrozného. Okrádáte totiž sami sebe a nikoliv stát, takže za takovou chybu po vás nikdo nepůjde a vy to v podstatě nemusíte řešit. Jenže je pravdou, že většině lidí jde hlavně o peníze a takové úspory, takže to řešit chtějí. A my vám nyní prozradíme, jak to udělat.

Sleva na dani z pozice OSVČ

Pokud jste osobou samostatně výdělečně činnou, pak jistě odevzdáváte daňové přiznání. Jestliže jste v něm zapomněli na nějakou slevu na dani, můžete to pochopitelně napravit. A to prostřednictvím opravného daňového přiznání odevzdaného ideálně v termínu, do kdy máte běžně odevzdávat řádné daňové přiznání.

Pakliže jste tento termín prošvihli, určitě nezoufejte. Jednoduše připravíte dodatečné daňové přiznání, ve kterém uvedete zapomenutou slevu a odevzdáte jej. Je pravdou, že pak jsou takové vratky navraceny s jistým zpožděním, ale s tím je třeba počítat, když jste udělali chybu.

Uplatnění slevy při výplatě mzdy

Další model se může týkat běžné výplaty mzdy. Pokud jste zapomněli na slevu na dani v tomto případě, také existuje řešení. Tuto slevu jednoduše uplatníte až na konci roku, kdy budete podepisovat roční zúčtování. To se mimochodem může týkat takových slev, jakými jsou například hypotéka a podobně. Jestliže vám díky takové slevě byla vypočítána nějaká vratka peněz, dostanete ji zpětně. Nejpozdějším termínem se pak stává březnová výplata roku následujícího.

Pokud si v tomto směru nechcete způsobovat jakékoliv komplikace a potíže, pak si dávejte při zpracování daňového přiznání a nahlašování daňových úlev zaměstnavateli dostatečný pozor, ať na nic neopomenete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.