Eurozóna a vše co byste měli vědět

euro

Eurozóna je pojmem, který by měl znát pravděpodobně každý Čech. Přece jenom se naše země nachází v Evropské unii, a tak není od vědět, vědět o tomto výrazu něco více. Ve své podstatě se za pojmem eurozóna skrývá měnová unie celkem dvaceti členských států EU, které přijaly euro. Zákonné platidlo tvořící aktuální jejich hlavní měnu.

Kdo tvoří eurozónu?

Pokud vás zajímá, jaké státy aktuálně tvoří eurozónu, prozradíme vám to. Patří mezi ně Francie, Finsko, Estonsko, Belgie, Chorvatsko, Kypr, Itálie, Irsko, Lucembursko, Lotyšsko, Litva, Portugalsko, Nizozemsko, Německo, Malta, Rakousko, Slovensko, Řecko, Slovinsko a v neposlední řadě také Španělsko. Ostatní státy Evropské unie doposud vyčkávají. I ty se zavázaly přijdou euro, avšak v okamžiku, kdy k tomu bude ta nejpříznivější doba. Mezi tyto státy mimochodem patří i Česká republika. Těmi dalšími jsou Bulharsko, které je na dobré cestě, Polsko, Maďarsko a Rumunsko.

Splnění podmínek do eurozóny

Vstup do eurozóny pochopitelně nelze realizovat jen tak. Konkrétní stát musí splnit jistá konvergenční pravidla. Jednou z kapitol jsou hospodářská kritéria, kde se bere v potaz cenová stabilita, dlouhodobé úrokové sazby, zdravé a udržitelné veřejné finance, včetně stability směnného kurzu. Další kapitolu pak tvoří požadavky na přizpůsobení vnitrostátních právních předpisů.

Na závěr článku o eurozóně se můžete navrátit i k historii této měnové unie. Počátky jednotné měny se objevily už v roce 1962. Později přišel na přetřes Barreho plán, na který navazoval Wernerův plán a vytvoření Evropského fondu měnové spolupráce. Mezi zásadní milníky, potažmo dokumenty eurozóny patří i Delorsova zpráva a Maastrichtská smlouva.

S EU mají dohodu i některé další státy využívající euro, jimiž jsou San Marino, Monako, Vatikán a Andorra. Nechme se tedy překvapit, kdy se aktivním uživatele eura stane i Česká republika.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.