Na internetu existuje přemíra nejrůznějších e-shopů zaměřených na libovolný sortiment. Není se samozřejmě čemu divit, že průběžně probíhají jejich kontroly, protože v tak velkém množství se vždy najdou podvodníci, kteří se snaží své zákazníky okrást. Od toho tu jsou příslušné instituce zaměřující se na konkrétní segmenty internetových obchodů. Typickým příkladem je Finanční úřad. Ten si hlídá, aby byly správně odváděny daně. Pro mnohé e-shopy je velkým strašákem Česká obchodní inspekce známá pod zkratkou ČOI.
ČOI kontroluje legislativní povinnost
S touto institucí nechce mít co dočinění pravděpodobně žádný majitel internetového obchodu. Mnohdy totiž dochází ke kontrolám na udání, které jsou velmi nepříjemné. Na druhou stranu není se čeho bát, pakliže svůj e-shop provozuje tak, jak se má a splňujete všechny povinnosti.
Je to například absence klamání zákazníka. Tzn., že u konkrétního produktu budete uvádět pravdivý popisek. Správně označíte výrobek, ať už názvem, technickými parametry nebo zemí původu. Záleží na tom, o jaký produkt se jedná. Dále bychom neměli zapomínat na klamání v prezentaci cen a nelogických, ba dokonce falešných slev.
Co dalšího byste neměli podceňovat?
Oblasti, kde lze při kontrole ČOI chybovat jsou typicky možnosti platby a dodání konkrétního sortimentu. Nezapomeňte mít v pořádku také povinnosti týkající se všeobecných obchodních podmínek. A to z pohledu jejich obsahu. Mnohdy je lepší nechat si je vypracovat nebo zkontrolovat odborníkem, potažmo právníkem. Dalším slabým místem při kontrole České obchodní inspekce může být reklamační řád. A to nejenom jeho podoba, ale i správné plnění.
Jak vidíte, kontroly se internetovým obchodům nevyhýbají. Proto buďte vždy ve střehu a snažte se své podnikání vést tím správným směrem. Tak, abyste splňovali všechny zákonné povinnosti. Potom můžete být bez starostí.