Živnostenský rejstřík – studnice informací

Registr živnostenského podnikání neboli Živnostenský rejstřík slouží k evidenci všech podnikatelských subjektů a živnostenských oprávnění v České republice. Mapuje průběh živnostenského podnikání od roku 1992. Registr osob, živnostníků a firem najdete na www.rzp.cz. Na těchto stránkách najdete i odkaz na aktuální informace a legislativu k živnostenskému podnikání – na stránky Ministerstva průmyslu a obchodu.

Vyhledávání

Nejjednodušší vyhledávání v Registru živnostenského podnikání je podle identifikačního čísla. Pokud však IČ neznáte, stačí zadat do položky „Podnikatel“ obchodní firmu nebo jméno a příjmení. Podle toho, jaké informace hledáte, pak označíte možnost „pouze platné“ nebo „platné i neplatné“. V prvním případě zjistíte aktuální stav, v druhém případě se vám objeví celá historie podnikatelského subjektu, všichni bývalí i současní vlastníci.

Živnostenský rejstřík - www.rzp.cz

Informace

Přesto, že se dnes často hovoří o tom, jak je vhodné být opatrný při zveřejňování informací o sobě, vypadá to, že Registru živnostenského podnikání se to příliš netýká. Zjistíte v něm jména vlastníků firmy a sídlo firmy, u soukromé osoby státní občanství, bydliště a datum narození, u podnikatelského subjektu identifikační číslo, název firmy a místo podnikání a opět data narození a místo bydliště zúčastněných osob. Z přehledu vyčtete, od kdy do kdy a kde fungovala provozovna a další informace si na základě těch zveřejněných můžete dovodit. Z Registru živnostenského podnikání nevyčtete pouze údaje o pokutách uložených živnostenskými úřady a údaje o rodných číslech.

Statistické údaje

Pro někoho možná trošku překvapivá informace – Registr živnostenského podnikání zveřejňuje statistické údaje o počtu platných živnostenských oprávnění, eviduje počet živnostenských oprávnění pro fyzické a právnické osoby i pro cizince a uvádí třeba i průměrný počet živnostenských oprávnění na jednoho podnikatele. Třeba v roce 2012 to bylo 1,391. A počet podnikatelů na 1000 osob byl 220,55. Prostě, kdo si rád hraje s čísly, může se dozvědět plno zajímavých informací.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)