Co nás čeká při objednávání zásilek ze zemí mimo EU?

celnicka

Jednoduše řečeno, čeká nás jedna nová povinnost, oproti momentálnímu stavu. Nově bude třeba u každé zásilky, která nám bude doručována ze země mimo Evropskou Unii, zaplatit odpovídající DPH. To samozřejmě znamená, že jednak všechno zboží podraží o výši vyměřeného DPH a případné poplatky za vyřízení a že nám přibydou nové povinnosti.

Až začne platit povinnost hradit DPH, bude nutné u každého balíčku ze země mimo Evropskou Unii podat elektronické celní prohlášení, na jehož základě nám bude daň vypočtena a vznikne tzv. celní dluh. Jedině po jeho uhrazení, může být vaše zásilka propuštěna do České republiky. Jedinou výjimkou, kde nebude potřeba platit DPH, budou dary mezi fyzickými osobami do hodnoty zhruba 1.145 Kč[1] (45 EUR), ale i zde bude nutné podat elektronické celní prohlášení, aby mohla být zásilka doručena.

Teď si samozřejmě kladete otázku, jak to ale udělat. Možností máte hned několik. Pokud se vám nechce ohledně vaší zásilky nic dělat a nevadí vám připlatit si za službu navíc, můžete nechat zpracování celního prohlášení na svém dopravci. Ten vás tradičně požádá jen o základní údaje o zásilce, za poplatek vám proces výpočtu DPH vyřídí a vám naúčtuje hodnotu DPH a svoji službu. Dobré je, že platit budete až při vyzvednutí, protože celní dluh dopravce uhradí za vás, a vy v tu chvíli platíte už jen jemu, tedy nemusíte nic platit dopředu a zásilka se tím více nezdrží.

Zatím nevíme, na kolik taková služba vyjde u soukromých dopravců, ale pokud budete využívat služeb České pošty, tak zaplatíte 97 Kč, pokud poště poskytnete veškeré údaje, které bude potřebovat a 150 Kč, pokud to necháte čistě na ní.

Na tomto místě je třeba podotknout jednu nepříjemnou skutečnost, tedy že DPH se vypočítává z vašeho celkového nákladu, tedy i z případného poplatku dopravci za vyřízení celního prohlášení. Výše DPH je u většiny věcí 21%, vezmeme-li hypotetický příklad, kdy jsme koupili nějaký produkt za 200Kč včetně dopravy, tak bychom předpokládali, že si připlatíme 42 Kč + poplatek u dopravce, řekněme 97 Kč u pošty. DPH se ale vypočítá z částky včetně poplatku dopravci, v tomto případě tedy z 297 Kč. Výpočet DPH v tomto případě tedy bude 62 Kč, takže včetně poplatku zaplatíte 159 Kč navíc, což je v případě zboží za 200Kč docela velká částka.

Dobrou zprávou je, že máte i druhou možnost jak celou záležitost vyřídit, kde bychom v našem hypotetickém příkladu zaplatili pouze DPH ve výši 42 Kč. Celní správa ČR totiž pro občany připravila aplikaci pro podání elektronického celního prohlášení eCeP, kde si můžete celní prohlášení udělat sami, bez dalších poplatků. Má to pouze jednu podmínku, a sice že zatím si takto celní záležitosti můžete vyřídit jen pokud je váš balíček dopravován Českou poštou. Zároveň celníci připravili informační web www.celnicka.cz, který vás celým procesem celního prohlášením provede a kde najdete všechny informace, včetně limitů a způsobů přihlášení do eCePu.

V praxi by to mělo vypadat tak, že budete informováni o tom, že vaši zásilku zadrželi na celnici, poté podáte elektronické celní prohlášení přes portál Celní správy, na jehož základě vám bude vyměřena DPH a poskytnuty platební údaje. Po uhrazení DPH, respektive celního dluhu, vám bude zásilka bez dalších poplatků doručena. Jediným poplatkem navíc, který vás v tomto případě může potkat je skladovací poplatek, který se ale začne účtovat až 15. den, kdy je vaše zásilka zadržována, takže když to zvládnete rychle, nepřiplatíte nic, když se zdržíte, mělo by to být pouze 10 Kč za každý den od toho patnáctého.

Tato novinka měla platit pro všechny zásilky do 150 EUR od 1. 7. 2021, ale Parlamentu ČR se nepodařilo včas dokončit legislativní proces k novele zákona o DPH, který tuto změnu obsahoval. Zatím tedy bude pokračovat praxe, že zásilky do hodnoty zhruba 559 Kč (22 EUR), jsou osvobozeny od nutnosti hradit DPH, pro dražší zásilky, až do hodnoty zhruba 3.816 Kč (150 EUR), bude od 1. července nutné DPH uhradit pomocí elektronického celního prohlášení a tím pádem bude i možné využít novinku ve formě aplikace eCeP a ušetřit tak nějaké peníze, které byste jinak dali za zastupování dopravcem.

 


[1] Vypočítává se z aktuálního celního kurzovního lístku, který je vždy určen na dobu jednoho celého měsíce. K nalezení je zde: https://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/Stranky/kurzy.aspx

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.