Víte, jak snížit zálohy na sociální a zdravotní pojištění?

money

Pokud patříte mezi podnikající subjekty, tak jistě víte, že platby za sociální a zdravotní pojištění jsou něčím, čemu se jednoduše nevyhnete. Jejich výše se vypočítává z příjmů z předešlého roku. Co když ale nastane situace, že se vám v aktuálním roce nedaří tak, jako vloni a platby za sociální a zdravotní pojištění jsou pro vás příliš vysoké? Existuje řešení.

Nemusíte čekat do dalšího přehledu

Za normálních okolností je to tak, že další rok podáte přehledy na Českou správu sociálního zabezpečení a svou zdravotní pojišťovnu, kde vám budou vypočítány nové měsíční zálohy. A ty budou menší, protože jste letos jednoduše nevydělali dost. Pokud vás ovšem velikost těchto záloh začne obtěžovat už v průběhu roku a nejste schopni čekat do odevzdání dalších přehledů, lze využít jiný způsob.

Musíte vyplnit speciální žádost, kterou odešlete na zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení. Kromě ní je třeba splnit také jisté podmínky.

Jaké jsou podmínky pro snížení záloh?

Jednou z těch zásadních podmínek je to, že váš letošní zisk klesl alespoň o třetinu oproti předchozímu roku. Prokázat byste to měli za poslední tři měsíce, a to třeba prostřednictvím peněžního deníku či jiným způsobem. Teprve pak se bude vaší žádostí někdo zajímat a teprve poté dochází k jejímu schvalování nebo zamítnutí. V tomto směru existují pochopitelně výjimky, které toto pravidlo nemusí splňovat. Pokud ke snížení záloh za sociální a zdravotní dojde, platí toto snížení až do dalších odevzdaných přehledů, kdy jsou zálohy vypočítány dle skutečného loňského výdělku.

Upozornit je třeba také na to, že ke snížení záloh může dojít pouze tehdy, pokud aktuálně nehradíte minimální zálohy za sociální a zdravotní pojištění. V takovém případě byste se žádosti jenom stěží uspěli. Takže v tomto ohledu si pohlídejte i tyto důležité věci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.