Svěráky se vyrábějí v mnoha konstrukčních řešeních, proto je možné zvolit pro konkrétní provoz svěrák, který je určený přímo pro daný technologický postup.
Strojní svěráky na míru konkrétnímu provozu
Svěráky v různých konstrukčních podobách jsou nezbytností profesionálních i amatérských dílen. Zejména v průmyslových provozech se využívají strojní svěráky, které se dají rozdělit do několika základních kategorií.
- Pro možnost CNC obrábění je určen přesný strojní svěrák s hydraulickým nebo mechanických posilovačem.
- Tyto typy svěráků mají výhodu především v tom, že obsluha nemusí vynakládat velké fyzické úsilí při jejich obsluze.
- Velkým pozitivem je tedy jednoduché ovládání.
Pokud se jedná o velkou sériovou výrobu, pak jsou ideálním pomocníkem svěráky s vícenásobným upínáním nebo pneumatické svěráky. Ty umožňují extrémně rychlé upínání. Vysokou přesností vynikají modulární svěráky, které mají širokou škálu využití.
- Součástí každé profesionální i kutilské dílny jsou klasické příruční svěráky, které se využívají k vrtačce na přidržení.
Přesné svěráky pro kusovou i sériovou výrobu
Mezi velmi přesné svěráky se také řadí dělený svěrák, který slouží k upínání velkých obrobků s možností maximálního využití plochy stolu obráběcího stroje. Pomocí dělených svěráků je také možné upínání atypických obrobků. Další kategorií jsou samostředící svěráky, které se uplatňují především pro obrábění na 4 a 5 ose CNC stroje. Velkou variabilitou při natáčení a naklápění vynikají sklopno-otočné svěráky.
- V provozech, ve kterých je součástí technologického postupu také broušení, se využívají přesné svěráky brusičské a sinusové.
- Sinusové svěráky mohou být horizontální i vertikální a jsou určené pro sériovou výrobu na obráběcích centrech a NC frézkách.
EDM obrábění vyžaduje nerezové svěráky.
- Přesné strojní svěráky jsou určené pro práci na frézkách, bruskách, obráběcích strojích s numerickým řízením a také pro práci v obráběcích centrech.
- Moderní přesné strojní svěráky jsou konstrukčně řešené tak, aby zabíraly co nejméně prostoru.