Pokud podnikáte a orientujete se v aktuálních trendech, pravděpodobně jste se již setkali s výrazem ESG. Co však toto slovo skutečně obnáší, proč je ESG tak trendy a jak jej začlenit do vaší obchodní strategie?
ESG se stalo módním slovem, nicméně jeho význam ve světě podnikání nelze podceňovat. ESG, tedy environmentální, sociální a správní, jsou zastřešujícím pojmem, který zahrnuje všechny zásadní aspekty, na které by se udržitelné firmy měly zaměřovat. Jedná se o standardy, které se používají k hodnocení společensky odpovědného chování organizace. ESG strategie se tak stala významným faktorem, který rozhoduje o úspěchu firmy.
Proč je ESG tak důležité?
Dodržování ESG standardů především zajišťuje, že je firma společensky zodpovědná. Svědčí to o tom, že se snaží zmírňovat rizika dopadů na společnost, na životní prostředí a vytvářet dlouhodobě udržitelné výsledky.
Dopad na životní prostředí
Environmentální kritéria ESG strategie se zaměřují na dopad společnosti na planetu. Kromě iniciativ v oblasti změny klimatu zahrnuje tato kategorie spotřebu energie, znečištění, hospodaření s vodou a další dopady na životní prostředí. Jednou ze součástí je i výpočet uhlíkové stopy společnosti pomocí metodiky Protokolu o skleníkových plynech (GHG Protocol).
Společenský aspekt
Sociální aspekt ESG se zaměřuje na způsob, jakým se firma chová k lidem. Zahrnuje vztahy, které organizace udržuje se svými zaměstnanci, se společností, v níž působí, a také s aktuální politickou atmosférou. Zahrnuje diverzitu, rovnost a inkluzi, zdraví a bezpečnost, řízení práce, ochranu osobních údajů a vztahy s komunitou.
Správa a řízení
Jednoduše řečeno, tento prvek ESG představuje způsob řízení podniku. Tato definice zahrnuje klíčová rozhodnutí podniku o jeho budoucím směřování a růstu, způsob jeho struktury, řízení rizik a reakce na obchodní příležitosti. Tato složka ESG se zabývá tím, zda podnik dodržuje předpisy, zda má dobré vztahy s regulačními orgány a zda se vyhýbá pokutám za nedodržování předpisů. Správa a řízení společnosti je jedním z klíčových hledisek, které investoři berou v úvahu a které v konečném důsledku rozhoduje o budoucí hodnotě společnosti.
Strategie udržitelnosti je pro ekonomické výsledky firmy čím dál důležitější. Lidem už nestačí, že prodáváte kvalitní výrobky. Požadují, aby se vaše firma chovala společensky zodpovědně.