Víte, co je to Registr živnostenského podnikání?

business

Když se rozhodnete ukončit zaměstnanecký poměr a pustíte se do podnikání, měli byste mít povědomí o tom, co je to Registr živnostenského podnikání. Ve své podstatě jde o živnostenský rejstřík, který znám pod zkratkou RŽP. Informační systém veřejné správy primárně zaměřený na osoby samostatně výdělečně činné. Jeho správu má pod celkovou kontrolou Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky.

Co všechno lze nalézt v živnostenském rejstříku?

Obsahovou část Registru živnostenského podnikání tvoří hlavně záznamy o fyzických a právnických osobách. Jsou zde uvedeny nejenom čeští občané, ale i zahraniční osoby podnikající na území České republiky. O konkrétních osobách tu najdete mnohé informace, které jsou veřejně přístupné.

Jmenovat lze například jméno a příjmení živnostníka, název společnosti, adresu podnikání, datum narození, identifikační číslo osoby, ale také údaje související se živnostenským oprávněním. Například to, v jakých oborech konkrétní osoba podniká, od kdy, popřípadě kdy došlo k zániku některých činností.

Další informace spojené s RŽP

Registr živnostenského podnikání obsahuje více jak dva miliony fyzických osob s platným živnostenským oprávněním. Právnických osob je v něm registrováno více jak půl milionu. Povinnost zanesení údajů do živnostenského rejstříku nabývá platnosti pět dní od oznámení podnikání. Zmínka by měla padnout také o tom, že RŽP v kombinaci s obchodním rejstříkem tvoří v podstatě takovou základnu údajů týkajících se základního registru osob označovaného zkratkou ROS.

Informace o podnikatelích jsou dostupné veřejnost. Stačí využít portál rzp.cz a můžete dle nejrůznějších kritérií vyhledat informace o konkrétním podnikateli. A to nejenom ty základní, ale také celou podnikatelskou historii. Právě tyto údaje mohou být mnohým nápomocny při využívání služeb daného podnikatele nebo firmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.