OSVČ nebo založení firmy. Co je lepší?

business

Pokud uvažujete o tom, že se osamostatníte a pustíte se do businessu, jistě vám v mysli vyvstává jedna zásadní otázka. Budete podnikat jako fyzická osoba tedy osoba samostatně výdělečně činná nebo si raději založíte společnost s ručením omezeným? Pokud v tomto směru nemáte vůbec jasno, začtěte se do následujících řádků, které vám budou nápomocny.

Přihlížejte k hlavním rozdílům

Při porovnání obou varianty byste se měli zaměřit na ty nejmenší detaily. Na počátku všeho to bude jistě složitost založení, která hovoří ve prospěch OSVČ. Stačí zaplatit 1 000 Kč a máte po starostech. Založení s.r.o. vyžaduje už více administrativy a pokud tomuto oboru nerozumíte, můžete firmám specializujícím se na založení společnosti s ručením omezeným zaplatit částku až 10 000 Kč.

Na druhou stranu, u s.r.o. ručíte svým kapitálem, který je ze zákona stanoven částkou 1 Kč. Kdežto jako osoby samostatně výdělečně činné ručíte celým svým majetkem. Opak hledejte v účetnictví. OSVČ má v tomto směru poměrně volné ruce. Jako neplátce DPH může vsadit například na daňovou evidenci, jejíž vedení není složité. To společnost s ručením omezeným už se musí zaměřit na náročnější účetnictví.

Ostatní rozdíly mezi OSVČ a firmou

V rámci rozhodování vám mohou pomoci ještě některá další srovnání. Je to kupříkladu zdanění. U osob samostatně výdělečně činných lze uplatnit nejnižší daňovou sazbu 15 %, naopak o společnosti s ručením omezeným je to 19 %. Rozdíly jsou i z pohledu výběru financí. Podnikatel se nemusí omezovat a cokoliv řešit, kdežto ve firmě s dalšími společníky už je to trochu složitější. Na druhou stranu, budování s.r.o. je jistě cílem mnohých businessmanů.

Je fakt, že výsledné rozhodnutí je na každém podnikateli, protože všichni máme o své podnikatelské činnosti trochu jiné představy a chceme se uvírat odlišnými směry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.