Otázka, na kterou chce znát odpověď asi hodně lidí. Nutno však podotknout, že pokud patříte k mladším ročníkům, tuto informaci se pravděpodobně nedozvíte. I když je systém nějak nastaven, jen stěží lze odhadovat, jak tomu bude za deset nebo dvacet let. Do toho samozřejmě hovoří inflace, nejrůznější změny v zákonech a podobně. Jinak je tomu však u těch, kdo to mají do důchodu tzv. za pár.
Důchodová kalkulačka
Je zřejmé, že výpočet důchodu probíhá na základě mnoha parametrů, hodnot a čísel. Ručně byste si něco takového jenom stěží spočítali. Proto můžete využít důchodových kalkulaček, které jsou mimochodem dostupné online. Ty totiž vychází z aktuálních dat a pokud jim předhodíte odpovídající údaje, máte před sebou přibližné a orientační číslo.
A co všechno je zapotřebí uvést v takové důchodové kalkulačce? Pokud se spolehnete na online nástroje, je to určitě aktuální měsíční hrubá mzda. Kromě jiného musíte uvést své pohlaví, rok narození, počet vychovaných dětí a v neposlední řadě i rok počátku důchodového pojištění. Na základě těchto informací získáte orientační výši důchodu.
Zjistěte si přesný důchod
Pakliže to s důchodem myslíte opravdu vážně a je pro vás důležité vědět, kolik skutečně dostanete, obraťte se na Českou správu sociálního zabezpečení. Ta nabízí službu IDA neboli Informační důchodovou aplikaci. Jak asi správně tušíte, vychází ze skutečných dat, které od vás stát má, potažmo instituce ČSSZ. Díky tomu se domůžete přesného výpočtu. V rámci kalkulace navíc zjistíte, jestli vám v rámci všech dokumentů vedených na České správě sociálního zabezpečení některý nechybí a není třeba doložit. Například proto, aby byl váš příjem započítán do důchodu a vy jste si ho tím zvýšili.
Pokud vás tedy zajímá výše vašeho důchodu, máte minimálně tyto dva způsoby, jak to zjistit. Jeden výpočet orientační, druhý naopak přesný.