Do kdy zaplatit sociální a zdravotní a daně

Každý rok se lidé ptají na tytéž otázky. Je to fakticky jednoduché. Zaplatit sociální a zdravotní pojištění je potřeba do 8 dnů od podání daňového přiznání a daňové přiznání je třeba podat první den po skončení tří měsíční lhůty po konci zdaňovacího období. Nejčastěji tak 1. dubna následujícího roku, pokud tento den nevychází na svátek nebo na víkend. Pokud ano, posouvá se datum podání přiznání na první pracovní den.

Celý systém je velice jednoduchý a v posledních letech neměnný. Už je vcelku vyjasněno, kdy je potřeba daňové přiznání podat a s tím souvisí i podání přehledů na pojišťovnu a okresní správu sociálního zabezpečení. Zaplatit je pak potřeba všechny platby okamžitě.

Do pěti dnů od konce termínu však finanční úřad nevyměřuje penále ani úroky, takže je možné zaplatit do 5 dnů od podání daňového přiznání a nebude vás to stát nic navíc. Vždy je ale potřeba ohlídat, aby platba dorazila na finanční úřad včas, nejde totiž o termín odeslání platby z vašeho účtu, ale o příjem platby na finančním úřadu.

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.