Otázka, kterou si klade bezpochyby velká spousta živnostníků a podnikatelů. Oba dva způsoby mají své klady a zápory, zároveň každému businessmanovi prezentující něco jiného. A vzhledem k tomu, že lidé jsou z velké míry individualisté, každému také může vyhovovat něco úplně odlišného.
Proto tento článek nebudeme směřovat k protěžování té či oné varianty, ale nabídneme vám obecné klady a zápory toho, zda být osobou samostatně výdělečně činnou nebo jestli je lepší založit si společnost s ručením omezeným, popřípadě akciovou společnost a jiné druhy firem.
Začněte u vedení účetnictví
Na počátku všeho se připravte na povinnosti, které s daným typem podnikání souvisí. Pokud budete podnikat jako živnostník, vaší jedinou povinností může být jen zaznamenávání příjmů a výdajů. Naopak v roli společnosti vyvstává nutnost vést účetnictví, což už může být administrativně náročnější proces.
To samé se promítá také do příjmů a výdajů. Vybírat si navíc můžete mezi tím, zda budete evidovat skutečně všechny výdaje související s podnikáním nebo dáte přednost výdajovým paušálům. Právě ty jsou mezi OSVČ hodně oblíbené a zvolit si je stačí pouze na základě vámi nabízených činností. Výdajové paušály jsou mimochodem od 30 % do 80 %. I to je z velké míry zjednodušení celého procesu danění.
Jak vysoká je sazba daně?
Z výše uvedeného odstavce lze plynule přejít k dalšímu obdobnému tématu týkajícího se daňové povinnosti. Pokud bude fungovat jako společnost s ručením omezeným, připravte se na to, že daň z příjmu bude ve vašem případě 19 %. Naopak u osob samostatně výdělečně činných je to 15 %. V této souvislosti lze s OSVČ zmínit ještě další klady.
- Svůj daňový základ si můžete snížit prostřednictvím nejrůznějších slev.
- Uplatnit můžete například úroky z hypotéky.
- Aplikovatelné je i uhrazené penzijní pojištění a životní pojištění.
Ve výčtu těchto slev by šlo pochopitelně pokračovat, protože jsou to slevy na děti, slevy na manželku či manžela, sleva na poplatníka, důchodce, na školkovné a podobně. Takto můžete poměrně rychle a efektivně snížit základ daně oproti právnickým osobám.
Jak je to s výplatou peněz?
Při rozhodování mezi OSVČ a společností byste měli přihlížet nejenom k povinnostem, ale také k tomu, jak si následně vyplatíte své zisky. I v tomto případě totiž lze narazit na určitě odlišnosti. V okamžiku, kdy jste osoba samostatně výdělečně činná, je výsledek poměrně zřejmý. Všechny vydělané zisky máte pro sebe a můžete s nimi nakládat, jak se vám zlíbí. Opak je pak u právnických osob.
Ano, i ty si mohou vyplatit nabyté peníze skrze vlastní firmu, je ale zapotřebí počítat se zdaněním ve výši 15 %. Taková jsou pravidla dividend. Nutno zmínit, že mnozí majitelé společností to provádí i tak, že fungují také jako živnostníci a pracují pro svoji vlastní firmu a tímto způsobem si vyplácí peníze. Jako OSVČ však musíte fungovat normálně, to znamená, fakturovat je třeba i ostatním zákazníkům, nejenom brát peníze z vlastní společnosti s ručením omezeným.
Je tedy otázkou, jakému řešení dát přednost. O mnohém bude vypovídat i to, jací jsou vaši zákazníci, zda půjde o plátce nebo neplátce DPH a s jakou komoditou nebo službou obchodujete. Ovlivnit vás mimo jiné může i to, že osoby samostatně výdělečně činné zdaňují pouze vlastní a skutečné příjmy, kdežto právnické osoby to bude dělat u všech výnosů.
Je pravdou, že velká spousta podnikatelů začínala právě jako OSVČ a postupem času a s přihlédnutím k rozvíjejícímu se businessu přešli právě do pozice právnické osoby. To už je však otázkou individuální záležitosti každého podnikatele.