Jak postupovat, když vám skončí dodavatel elektřiny nebo plynu?

electricity

Situace na českém trhu prozradila, že skončit může i velký dodavatel plynu nebo elektřiny. Proto by asi každý odběratel těchto komodit měl mít nějakou představu o tom, jak v takovém okamžiku postupovat. Je dobré vědět, co se s vámi bude dít a jestli pro vás neplynou nějaké povinnosti.

Dodavatel poslední instance

Nejhorší scénář můžeme vyvrátit hned na úvod. Pokud zkrachuje váš dodavatel plynu a elektřinu nemusíte se obávat, že byste najednou nemohli svítit, topit nebo ohřívat vodu. V takový okamžik automaticky spadnete pod dodavatele poslední instance, který je známý pod zkratkou DPI. Ten vám bude minimálně půl roku dodávat plyn či elektřinu. Dodavatel poslední instance je přidělován automaticky podle toho, v jaké části České republiky máte dotčenou nemovitost.

Elektřina:

  • Jižní část ČR – Dodavatel E.ON Energie, a.s., distributor EG.D, a.s.
  • Praha a blízké okolí – Dodavatel Pražská energetika, a.s., distributor PREdistribuce, a.s.
  • Zbytek ČR – Dodavatel ČEZ Prodej, a.s., distributor ČEZ Distribuce, a. s.

Plyn:

  • Jižní část ČR – Dodavatel E.ON Energie, a.s., distributor EG.D, a.s.
  • Praha a blízké okolí – Dodavatel Pražská plynárenská, a.s., distributor Pražská plynárenská Distribuce, a.s.
  • Zbytek ČR – Dodavatel innogy Energie, s.r.o., distributor GasNet, s.r.o.

Jaké máte povinnosti?

I když je přechod do režimu dodavatele poslední instance automatickým procesem, přesto vám v této nemilé situaci vzniká jedna podstatná povinnost. Během zmíněného půl roku si musíte najít nového dodavatele plynu nebo elektřiny. Buď zůstanete dodavatele poslední instance a pouze přejdete na standardní smlouvu nebo si zvolíte dodavatele jiného. Pokud byste to neudělali, mohli byste být po půl roce v režimu DPI bez plynu nebo elektřiny. Přechod je běžného dodavatele je výhodný také kvůli nižším cenám za plyn a elektřinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.