Jaké benefity může firma (s.r.o.) vyplácet jednateli?

výplata

Víte, jaké benefity může společnost s ručením omezeným vyplácet svému jednateli? Pokud ne, pojďte se podívat na jejich seznam. Představíme vám také alternativní možnost odměn a řekneme vám, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Podíváme se na daně i na důležitost benefity ošetřit smluvně.

Benefity nebo výplata zisku

Společnost s ručením omezením může svému jednateli, jakožto i společníkovi, vyplácet benefity nebo zvolit formu výplaty zisku – k tomu, aby byla tato možnost uskutečnitelná, však firma musí první zisk generovat. Dobré je vědět, že odměna ve formě finančních benefitů je z pohledu zákona příjmem a proto se na ní vztahují stejné podmínky, jako na jakoukoliv mzdu. Naopak výplata zisku podléhá „jen“ srážkové dani. Rozdíl v daních tedy ve výsledku činní zhruba tři procenta. Kromě této nižší daňové zátěže hraje velkou roli také možnost uplatnit odčitatelné položky od základu nebo povinnost hradit zdravotní pojištění – jednatel je v tomto z pohledu daní klasickým zaměstnancem firmy a proto se na něj vztahují i běžné výhody.

Možné benefity pro jednatele

Mezi nejčastěji používané odměny a benefity patří fixní finanční odměna ve formě platu, která je obvykle vyplácena každý měsíc, variabilní finanční odměna dle výkonu daného člověka, úspěchu firmy nebo jiných hledisek, stravenky, poskytnutí bezúročné půjčky, příspěvky na penzijní spoření nebo na životní pojištění či na kulturu, sport, zdraví a dovolenou. Jednotlivé benefity je samozřejmě možné navzájem kombinovat.

Nezapomínejte na smlouvu

Pokud firma vyplácí jednateli jeden nebo více benefitů, měl by být každý z nich zanesený ve smlouvě. Pokud neexistuje smlouva o výkonu funkce, která by stanovovala nárok jednatele, platí, že jednatel vykonává funkci bezplatně. Před udělením odměny je také třeba zkontrolovat současné smlouvy, zda se v ní již benefity určitým způsobem neupravují. Odměny v případě s.r.o. schvaluje valná hromada společníků či na základě souhlasu jeden ze společníků. V případě přítomnosti kontrolního orgánu je třeba, aby benefity schválila i dozorčí rada.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.