Z jaké mzdy se platí nejvyšší daně?

money

Každý zaměstnanec asi tuší, že z jeho výplaty udávané v hrubé mzdě dochází k patřičným odpočtům a na jeho účet přistane pouze čistá mzda. Ta je pochopitelně o něco nižší. Jestliže chcete vědět, jaké povinné položky snižují váš hrubý příjem, prozradíme vám to. Zároveň uvedeme, z jaké mzdy se platí ty nejvyšší daně.

Mzdové náklady vs. čistá mzda

Na počátku všeho je třeba zmínit, co všechno se odečítá od hrubé mzdy a další mzdové náklady na vás má zaměstnavatel, než vám vůbec vyplatí mzdu čistou. Z hrubé mzdy je standardně sraženo sociální pojištění představující tu vyšší položku. Je to 6,5 %. Kromě toho se z hrubé mzdy sráží také zdravotní pojištění. Tento pravidelný poplatek dosahuje výše 4,5 %. Dále je to také klasická srážka daně z příjmu.

Z pohledu zaměstnavatele to však nekončí. Vedle těchto srážek za vás musí zaměstnavatel odvádět 25 % na sociálním pojištění a 9 % na zdravotním pojištění. Z tohoto modelu tedy logicky vyplývá, že čím větší máte hrubou mzdu, tím více odvádíte státu peněz, včetně vašeho zaměstnavatele.

Strop sociálního pojištění

Nutno však uvést, že rostoucí plat má svá jistá omezení, kdy naopak dochází ke snížení daňové práce. Takovou částkou je suma 1 569 552 Kč, kdy zaměstnanec přestává platit sociální pojištění, a to včetně zaměstnavatele. Nutno však podotknout, že nad tuto částku je operováno s novou daní. Je to solidární daň ve výši 7 %. Ta je však menší nežli odpuštěné sociální pojištění. Strop sociálního pojištění je dán jednoduchým vzorcem. Je to čtyřiceti osmi násobek průměrné mzdy. To znamená, že každoročně dochází k jisté úpravě tohoto čísla.

Jen pro představu uvedeme, co všechno je nutné odvádět z hrubé mzdy 1 800 000 Kč. Je to zdravotní pojištění ve výši 81 000 Kč, sociální pojištění ve výši 102 021 Kč a pochopitelně i daň z příjmu po slevě ve výši 344 437 Kč. Čistá mzda bude činit 1 272 542 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.